На днях стало відомо, що Philip Morris International (PMI), один із найбільших виробників тютюнових виробів у світі, потрапив у центр скандалу через свої практики, спрямовані на залучення неповнолітніх до споживання тютюнових виробів. Розслідування, проведене незалежними джерелами, розкрило, що компанія активно використовує різноманітні стратегії для просування своїх продуктів серед молоді, не зважаючи на міжнародні стандарти та законодавство, що забороняють такі практики.
Міжнародна тютюнова компанія Philip Morris International (PMI) направляє свої зусилля на те, щоб залучити до споживання її продукту з нагріванням тютюну (IQOS) нові покоління, а для цього намагається впливати на неповнолітніх.
Про це йдеться у доповіді мережі академічних і громадських організацій охорони здоров’я STOP (працюють в рамках Ініціативи Bloomberg зі скорочення вживання тютюну), які проаналізували виток документів у Philip Morris Japan (PMJ).
Цей звіт набуває великого значення, зважаючи на роль PMI як визнаного в Україні на офіційному рівні міжнародного спонсору російської війни, а також лобіювання інтересів цієї компанії в Україні з боку політиків. Окрім цього, документ безпосередньо стосується вже пролобійованого PMI в Україні законодавства для введення податкових преференцій для систем нагрівання тютюну (ТВЕН) у розмірі 20%.
«PMI ретельно планує, як вплинути на політиків, медичних працівників, підприємства та споживачів, щоб забезпечити широке визнання IQOS і збільшити продажі… Хоча PMI стверджує, що IQOS призначений лише для дорослих курців, маркетинговий документ, що просочився, свідчить про те, що PMI намагався охопити набагато ширшу аудиторію своїм новим продуктом, який викликає залежність, щоб допомогти «прискорити залучення» нових користувачів IQOS. Це доповнює ряд доказів того, що PMI продає IQOS таким чином, щоб він був привабливим для широкої громадськості, а не лише для курців. Попередні звіти про розслідування свідчать про те, що IQOS продається молодим людям і навіть школярам», – йдеться у звіті.
Документи з витоку даних детально описує планування багатосторонньої стратегії впливу на політиків на місцевому, регіональному, національному та навіть на міжнародному рівні для створення умов, що потенційно призведуть до нового виду «тютюнової епідемії».
Одним із яскравих лобістів інтересів Philip Morris в Україні є народний депутат з фракції «Слуга народу» Мар’ян Заблоцький – голова підкомітету з питань місцевих податків і зборів Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. Саме він є ініціатором відхилення поправки №174 до законопроєкту №9206, яка передбачала заборону видимого розміщення тютюнових виробів та електронних пристроїв для куріння у місцях роздрібної торгівлі. Також він подавав альтернативні законопроєкти для того, щоб затягнути ухвалення невигідних тютюновому монополісту законів.
За свою діяльність на користь Philip Morris в Україні Заблоцький тричі ставав лауреатом антипремії «Золота коса», яку організовують ГО «Життя» у партнерстві з ГО «Антикорупційний штаб» та ГО «Центр демократії та верховенства права». Саме він пов’язаний майже з усіма ініціативами в Кабінеті Міністрів та Верховній Раді на користь PMI – в першу чергу, із податковими преференціями.
Одним з елементів просування інтересів PMI, у звіті STOP зазначені рекламні бюджети і це абсолютно точно відбивається в українських реаліях – виключно позитивні або нейтральні матеріали про діяльність Philip Morris й абсолютна відсутність публікацій з критикою – незважаючи на те, що компанія є найбільшим міжнародним платником податків до російського бюджету (мільярди доларів), продовжує розвивати російське виробництво й навіть будує новий завод в районі Санкт-Петербурга. Попри те, що PMI фінансує вбивства на руйнування в Україні, включно з атакою на Охматдит, Бучу, Ірпінь та тисячі інших терористичних актів в українських ЗМІ на цю інформацію стоїть блок, що має свою ціну.
Навіть побіжний аналіз лідерів українських ЗМІ – в інтернет-сегменті чи інших сферах – показує, що немає жодних негативних публікацій про Philip Morris. Як не прикро, але й відомий активний блогер Євген Плінський теж потрапив під вплив компанії – на початку війни він активно критикував PMI за те, що вона не вийшла з російського ринку, але вже майже 2 роки ані слова щодо цієї теми. Можна тільки здогадуватися, у скільки Philip Morris обійшлася лояльність експерта та загалом, які річні бюджети за мовчання українських ЗМІ.
Нагадаємо, у травні PMI, яка платить мільярди на російську армію, відкрила на Львівщині нову тютюнову фабрику.