Літній сезон на узбережжі Туреччини зазвичай характеризується переповненими пляжами та постійною боротьбою за місце на піску. Проте цього року ситуація суттєво змінилася. Вперше за багато років у турецьких готелях з’явилося безліч вакантних місць.
Згідно з офіційною статистикою, дохід від туризму у другому кварталі 2024 року зріс на 12%, а кількість туристів — на 15% порівняно з минулим роком. Але ці цифри можуть бути дещо оманливими, оскільки зростання туристичного сектору Туреччини сповільнилося.
“Вперше за багато років у липні в готелях з’явилася значна кількість вакантних місць”, — каже Мехмет Гем з TUKONFED, конфедерації споживачів туристичних послуг.
Гем стверджує, що заповненість готелів тобто відсоток зайнятих готельних номерів у певний момент часу, заледве досяг 60%.
У Туреччині цей показник зазвичай становить близько 90-95% у пік сезону влітку.
Після закінчення ковідних обмежень кількість іноземних туристів у всьому світі щороку зростає.
Але темпи зростання в Туреччині були повільнішими порівняно з іншими напрямками в Середземномор’ї – іноземні туристи, як виглядає, віддають перевагу дешевшим альтернативам.
Крім того, гіперінфляція в Туреччині призвела до того, що місцеві жителі не можуть собі дозволити поїхати у відпустку, бо ціни зросли. Бронювати готелі почали менше.
Офіційний рівень інфляції в Туреччині зараз становить 61,8%.
Нур Думан володіє готелем у Чешме, популярному місці відпочинку на заході Туреччини.
“Мені вдається заповнити номери лише завдяки близькості готелю до моря, — каже вона. — Інші готелі, розташовані далі, відчувають труднощі. Нам усім довелося знизити ціни на номери, а вартість електроенергії та інші витрати зросли”.
Навіть турецька діаспора, що живе в Європі, яка, як правило, повертається додому у відпустку, вирішила не їхати до Туреччини, вважає Нур.
Вплив спортивного туризму
За словами турецьких чиновників, великі спортивні заходи в Європі цього літа також вплинули на те, що зростання кількості туристів у Туреччині сповільнилося.
Німеччина приймала Євро-2024 з 14 червня по 14 липня і чекала понад 600 000 додаткових іноземних туристів на турнір.
Париж прийняв понад 11,2 мільйона туристів за три тижні Олімпіади-2024.
Міністр культури і туризму Туреччини Мехмет Нурі Ерсой визнав, що ці події суттєво вплинули, і спрогнозував, що ріст кількості туристів сповільниться до вересня.
А от потім кількість людей, які приїжджатимуть до Туреччини, зросте, сказав він.
“Дані свідчать, що ми можемо досягти або навіть перевершити нашу ціль у 60 мільйонів відвідувачів до кінця року, збільшивши її на 6%”, — стверджував міністр.
Чарівність грецьких островів
Ерсой сказав, що рішення Греції послабити візові обмеження для громадян Туреччини також зіграло свою роль у тому, що заповненість готелів у кількох курортних містах знизилася.
На початку цього року влада Греції запровадила схему віза-експрес, яка дозволяє туристам з Туреччини отримати візи після прибуття на десять грецьких островів в Егейському морі.
Як наслідок, місцевий інтерес до цих напрямків зріс, і багато користувачів соцмереж припускали, що грецькі острови стали дешевшими за Туреччину, попри обмінний курс.
За повідомленнями, турецький уряд намагався боротися з інфляцією шляхом зниження обмінного курсу.
“Зростання обмінного курсу стало набагато нижчим за зростання витрат, і це призвело до зростання цін на відпочинок, особливо на житло”, — каже Фіруз Баглікая, голова турецької туристичної асоціації TURSAB.
Таркан Акюз, власник готелю та голова платформи власників готелів у історичному центрі Стамбула, погоджується з цим. Він каже, що туристи, які приїжджають здебільшого з балканських чи арабських країн, віддають перевагу Греції, а не Туреччині, бо скаржаться на високу вартість текстилю та їжі.
“Ми не заробляємо грошей і будемо задоволені, якщо просто зможемо покрити витрати. Порівняно з минулим роком наші витрати зросли втричі, а дохід залишився на тому ж рівні”, — каже він.
Багато користувачів у соціальних мережах діляться рахунками з грецьких островів, і стверджують, що вони доводять нижчі ціни порівняно з Туреччиною.
Один користувач X заявив, що зупинився на грецькому острові Лесбос на чотири ночі за ціною однієї ночі в Айваліку, турецькому курортному містечку на іншому березі Егейського моря.
“Це розкішне місце біля узбережжя на острові Хіос, — так він прокоментував опубліковане фото. — Ціни такі низькі. Тут майже безкоштовно, порівняно з Туреччиною”.
“Ціни на острові Самос вдвічі нижчі від цін у Бодрумі [на іншому березі моря], — заявив один турецький актор в інтерв’ю, — це сумно для нашої країни”.
За словами експертів з туризму, Єгипет, Марокко, Туніс і Дубай також стали більш привабливими для іноземних туристів через зростання цін у Туреччині.
Погана репутація
Окрім високих цін, кілька повідомлень про шахрайство у курортних містах також могли зіграти роль у рішенні іноземних мандрівників.
Минулого місяця заклад в Анталії викликав серйозну суперечку після того, як стягнув з туриста 1200 лір (35 доларів США) за дві склянки гранатового соку.
Завдяки втручанню місцевої влади туристу повернули гроші.
Погана репутація, спричинена такими діями, або, наприклад, нещодавня, хоч і короткочасна, заборона інстаграму, додає проблем індустрії туризму, каже Таркан Акюз. Він представляє 400 готелів в історичному центрі Стамбула.
“Раніше ми могли передбачити наше майбутнє. Зараз ми хвилюємося”, – каже він.