Уряд Грузії оголосив про рішення встановити новий пам’ятник царю Іраклію II Багратіону, правителю Картлі-Кахетинського царства, в центрі Тбілісі. Цей крок викликав широкий резонанс і обговорення як в Грузії, так і за її межами, з огляду на історичний контекст та сучасні політичні реалії.
«Наш обов’язок — віддати належне грузинській історії та всім заслуженим героям, які зберегли нашу релігійну та національну ідентичність», — заявив прем’єр на засіданні уряду, зазначивши, що Іраклій II «є чудовим національним героєм».
Прозахідні політичні сили розкритикували ініціативу уряду. «Єдиний національний рух» Михайла Саакашвілі звинуватив правлячу партію «Грузинська мрія» у прагненні «здати країну Росії» та вказав на «явну невипадковість» ініціативи за два місяці до парламентських виборів.
“Георгіївський трактат” був укладений у 1783 році. Він робив Картлі-Кахетинське царство (Східну Грузію) протекторатом Росії – воно зберігало формальну незалежність у внутрішніх справах, але частково відмовлялося від самостійної зовнішньої політики. Остаточно частиною Російської імперії Грузія стала 17 років по тому.
Роль Іраклія ІІ у сучасній Грузії оцінюють неоднозначно. Деякі історики та політики вважають, що ув’язнений ним «Георгіївський трактат» став передумовою скасування грузинської державності.
Це буде другий пам’ятник Іраклію ІІ у Грузії. Перший був встановлений у Телаві – рідному місті царя за часів СРСР.