-0.2 C
Kyiv

Земля та Місяць: нова теорія пояснює їх схожість і водне походження

Вчені припускають, що Земля зіграла набагато більшу роль у формуванні Місяця, ніж це вважалося раніше. Останнє дослідження, опубліковане в журналі PNAS, ставить під сумнів широко відому теорію про катастрофічне зіткнення Землі з протопланетою Тейя, яке нібито призвело до утворення нашого природного супутника. За новими даними, Місяць утворився здебільшого з матеріалу мантії Землі, а участь Тейї була мінімальною.

Місяць існує більше 4 мільярдів років, і його походження довгий час було предметом інтенсивних наукових досліджень. Найпоширенішою є гіпотеза, згідно з якою супутник з’явився після того, як Земля зіткнулася з великою протопланетою, відомою як Тейя. Це зіткнення, за цією теорією, викинуло в космос велику кількість матеріалу, з якого згодом утворився Місяць. Проте нове дослідження виявило важливі ознаки, які не відповідають цьому сценарію.

Одним з основних доказів стали результати дослідження ізотопів кисню в гірських породах Землі та Місяця. Виявилося, що ізотопний склад кисню-17 у зразках з обох тіл дуже схожий, що є значним викликом для теорії про втручання Тейї. Якщо б Тейя дійсно була частиною процесу формування Місяця, її ізотопний склад повинен був би суттєво відрізнятися від земного. Однак ці дані вказують на те, що більша частина матеріалу, з якого утворився Місяць, була, ймовірно, взята саме з мантії Землі.

Вчені також виявили нові підказки, що стосуються води на Землі. Згідно з популярною теорією, вода потрапила на Землю в результаті метеоритних дощів після утворення Місяця. Однак нове дослідження виявило, що цей процес, ймовірно, відбувся значно раніше, в період формування планети. Вчені виявили, що більшість води на Землі, ймовірно, була принесена метеоритами класу енстатитові хондрити, які доставили воду на ранні етапи існування нашої планети.

АКТУАЛЬНІ ПОДІЇ

ЦІКАВЕ ПО ТЕМІ