2.2 C
Kyiv

Чому Путін не може перебудувати світову торгівлю: проблеми з новими маршрутами

У статті, опублікованій у The Wall Street Journal, розглядається невдача Росії у спробах перебудувати світову торгівлю на фоні нових економічних реалій. Після введення жорстких санкцій США та їхніх союзників, Москва зосередилася на перенаправленні продажів нафти, але виклики, пов’язані з транспортуванням інших товарів, виявилися значно складнішими.

В умовах економічної кризи, спричиненої конфліктом в Україні, Росія прагнула відмовитися від торгівлі із Заходом і налагодити нові зв’язки, які не піддаються санкціям, з азіатськими державами – Китаєм та Індією.

Два з половиною роки потік російської нафти здебільшого спрямовується саме цими напрямками. Прибуток від неї живить військову машину Кремля. Але в міру того як санкції стають дедалі жорсткішими, а інфраструктура, що старіє, виявляється неадекватною, Росія намагається зміцнити економіку воєнного часу, відкриваючи нові шляхи для торгівлі іншими своїми товарами.

Змінити сформовані десятиліттями торговельні відносини, особливо ті, що пов’язані з товарами та продуктами, що важко перевозяться, виявляється непросто.

Торговля Росії із Заходом, що бурхливо розвивалася після закінчення холодної війни, звалилася під гнітом західних санкцій. Водночас торгівля Росії з Китаєм, Індією та іншими країнами Сходу стрімко зростала, чому сприяли продажі її нафти за зниженими цінами.

Цього року США запровадили нові правила, які підвищують ризик штрафів для іноземних банків, що працюють з Росією. Ці вторинні санкції обмежили зростання торгівлі між Росією та країнами, які стали великою частиною торгового портфеля Москви у воєнний час.

В прагненні російського президента Володимира Путіна переорієнтувати торговельні зв’язки нафта здобула швидку перемогу, оскільки її можна транспортувати по всьому світу великими танкерами, а не стаціонарними трубопроводами. Така мобільність мала вирішальне значення для російської економіки, залежної від ресурсів, допомагаючи Кремлю збирати доходи для фінансування бойових дій і підтримки економіки, яка постраждала від санкцій.

До половини російського експорту нафти і нафтопродуктів 2023 року припало на Китай, Індія також стала великим покупцем. Росія змогла обійти нав’язане Заходом обмеження цін, перевозячи нафту за допомогою тіньового флоту застарілих танкерів, на які обмеження не діють.

АКТУАЛЬНІ ПОДІЇ

ЦІКАВЕ ПО ТЕМІ