3.2 C
Kyiv

Втрата лідера: Що чекає “Хезболлу” після вбивства Хасана Насралли?

У ніч на суботу угруповання “Хезболла” зазнало суттєвих втрат після вбивства свого лідера Хасана Насралли під час ізраїльського авіаудару. Ця подія може мати серйозні наслідки для організації та регіону в цілому, адже Насралла був не лише символом “Хезболли”, а й ключовою фігурою в ліванській політиці.

“Він не просто символ, він той, хто стояв за стратегічним і військовим мисленням угруповання. Безсумнівно, його смерть матиме для нього серйозні наслідки”, – каже Зейна Ходр, оглядач із Бейрута. Масштаб впливу Насралли виходить далеко за межі “Хезболли”, зазначає BBC. Навіть його противники в Ізраїлі та на Заході визнають його видатною фігурою в політиці Близького Сходу.

Масштаб впливу Насралли виходить далеко за межі “Хезболли”. Навіть його противники в Ізраїлі та на Заході визнають його видатною фігурою в політиці Близького Сходу.

Насралла очолював “Хезболлу” протягом 32 років, визначаючи її політику і військову стратегію, зміцнюючи її за допомогою Ірану, але при цьому зберігаючи певну автономність від Тегерана.

Знайти йому рівнозначну заміну було б важко і за звичайних часів, а тим паче зараз, коли внаслідок серії проведених Ізраїлем операцій угруповання втратило багатьох своїх вищих командирів, а систему його внутрішньої безпеки значно підірвано.

“Він був тим клеєм, який скріплював швидко зростаючу організацію”, – вважає Моханад Хаге Алі, старший співробітник Близькосхідного центру Інституту Карнегі.

На його думку, зі смертю Насралли зміниться розклад на всіх рівнях – від самого угруповання до всієї антиізраїльської коаліції під егідою Ірану.

Моральний дух “Хезболли” зламано, але як надовго?

Фото, AFP. “Хезболла” – високоорганізована структура, яку часто називають найпотужнішою недержавною армією у світі. На думку багатьох експертів, зараз її найбільша проблема – підрив морального духу.  

Хасан Насралла очолив “Хезболлу” 1992 року, після смерті його попередника Аббаса Мусаві, який загинув під час ізраїльського ракетного удару. Мусаві теж вважався незамінним, кажуть деякі експерти, подібні організації відносно легко знаходять нового лідера, який довго вирощується в структурі з прицілом на те, що одного разу він стане на чолі.

Загалом, зазвичай так і відбувається, і “Хезболлі” волею-неволею доведеться оголосити нового лідера. Від того, яким буде його перший крок, багато в чому залежатиме, як швидко угруповання оговтається від втрати Насралли.

Основною проблемою в лавах “Хезболли” найближчими днями стане повна деморалізація, вважають експерти.

Смерть Хасана Насралли, який тривалий час майстерно приховував своє місцезнаходження, продемонструвала військову і розвідувальну перевагу Ізраїлю.

Після удару по Бейруту, в якому він загинув, “Хезболла” випустила кілька ракет у бік Ізраїлю, імовірно, щоб показати, що вона не зломлена, але, на думку аналітиків, в угрупованні розуміють, що йому завдано нищівного удару.

“Це повномасштабна війна, і Ізраїль використовує цю можливість, щоб ліквідувати структуру керівництва і зруйнувати інфраструктуру “Хезболли””, – вважає Фаваз Гергес, професор міжнародних відносин Лондонської школи економіки.

На його думку, вплив “Хезболли” в регіоні після смерті Хасана Насралли зменшиться.

“Це шах і мат! Ми не послабимо тиск, нам треба повернути людей у їхні будинки біля північних кордонів, звідки вони втекли, кинувши все, і ми рухаємося в цьому напрямку. Але “Хезболла” рано чи пізно може оговтатися від удару, і ми маємо бути готові”, – сказало ізраїльське військове джерело в коментарі Російській службі Бі-бі-сі.

Військовий потенціал і політичне майбутнє

Військовий потенціал “Хезболли” зі смертю Хасана Насралли навряд чи постраждає.

Можливості Насралли дійсно багато в чому трималися на його особистих зв’язках в Ірані і на його авторитеті в очах іранських спонсорів.

Але в Тегерані розуміють, що його смерть – серйозний удар по масштабах іранського впливу в Лівані і по стратегічній позиції Ірану на Близькому Сході в цілому.

Тому Іран, найімовірніше, поспішить зробити все від нього залежне, щоб відновити статус-кво, а це включатиме і військові поставки.

Фото,Anadolu. В останні кілька років популярність “Хезболли” серед ліванців помітно впала, але у неї все ще чимало прихильників

“Хезболла” – не тільки радикальне воєнізоване угруповання, а й політична партія, яка входила до складу урядів Лівану з 2005 року і зараз займає 15 місць у парламенті.

До 2022 року в коаліції з союзниками, до числа яких входить інша радикальна партія “Амаль”, у “Хезболли” була парламентська більшість, але вона її втратила на тлі глибокої економічної кризи в країні. Незважаючи на це, її політичний вплив у країні, як і раніше, великий.

На думку Ізраїлю і Заходу, Ліван, по суті, опинився в заручниках у радикалів, і багато ліванських політиків теж із цим погоджуються, відкрито називаючи “Хезболлу” терористичною організацією. Опитування серед ліванців з 2019 року теж показували зростаюче невдоволення діями “Хезболли” – її залученістю до корупційних схем, залякуванням населення і потуранням глибокій економічній кризі.

Можливо, зараз ліванські суніти і християни при владі можуть спробувати відтіснити ослаблену і розгублену “Хезболлу” від політики, але механізми, які могли б бути використані для цього, поки неясні.

Можливий наступник

Фото, AFP. Хашем Сафіддін на похоронах високопоставленого члена “Хезболли” Фуада Шукра, який загинув під час удару ізраїльських ВПС у серпні цього року

Новий лідер “Хезболли” має бути схвалений не тільки на всіх рівнях усередині організації, а й партнерами в Ірані. Найімовірнішим наступником Насралли багато експертів вважають Хашема Сафіддіна. За даними джерел, близьких до “Хезболли”, він теж перебував в епіцентрі одного з п’ятничних ударів Ізраїлю по Бейруту і залишився живим.

Поки незрозуміло, чи був він разом із Насраллою у штаб-квартирі, чи на якомусь іншому об’єкті, що потрапив під удар. Сафіддін – двоюрідний брат Хасана Насралли. Він курирує політичне крило “Хезболли” і входить до “Ради джихаду” угруповання.

У 2017 році Держдепартамент США вніс Сафіддіна до списку розшукуваних терористів.

Він неодноразово погрожував Ізраїлю ескалацією і закликав ворогів “приготуватися плакати і ридати”.

Анастасія Успенська, Бі-бі-сі, Лондон

АКТУАЛЬНІ ПОДІЇ

ЦІКАВЕ ПО ТЕМІ